VIII.Edward
Gyrgy yorki herceg, a ksbbi V.Gyrgy fia volt, anyja Mary Teck hercegn. Apja 1910. vi trnra lpsvel lett trnrks, majd walesi herceg. 1907-1911 kztt a flottnl szolglt, az els vilghborban a tzrsg grdaezrednl trzstisztknt mkdtt. A hbor utn a birodalomban utazott, jszolglati kldetseket teljestett. Apja betegeskedsnek kezdete, 1928 utn egyre jobban belefolyt az orszgos gyekbe. 1932-ben, a vilgvlsg idejn, a munkanlklisg enyhtsn fradozott.s tbb mint 200 ezer embert vont be a foglalkoztatsi programokba - ez igen npszerv tette.
1930-ban kapta meg a Fort Belvedere 18. szzadi kastlyt, ide vonult vissza s fogadta barti krt, melybe a hagyomnyos arisztokrcia mellett a fels tzezer egy rsze is beletartozott. Ebben az vben kezddtt kapcsolata az amerikai szlets Mrs. Simpsonnal, aki 1927-ben vlt el els frjtl, majd a brit Ernest Simpson hajgynkhz ment felesgl. A hzaspr gyakran volt a herceg vendge, 1934-ben mr nagy szerelem dlt Edward s az asszony kztt.
1936. janur 20-n V. Gyrgy meghalt, s Edward Anglia kirlya lett - e nven a nyolcadik. Trnra lpve szigor takarkossgi intzkedseket vezetett be a kirlyi birtokokon, s Dl-Wales vlsg sjtotta vidkeire utazott. m hzassgi tervei miatt halasztdott a koronzs, s az asszony kt vlsa miatt alkotmnyos vlsg trt ki. Wallis (Warfield) Simpsont 1936. oktber 27-n a brsg elzetesen elvlasztotta frjtl, Edward pedig megprblta rvenni csaldja tagjait, hogy jruljanak hozz a hzassghoz. A beleegyezst azonban sem a dinasztitl, sem az anglikn egyhztl (melynek volt a feje) nem kapta meg, a brit s nemzetkzssgi politikusok is elleneztk szndkt. Egyetlen jelents tmogatja Churcill volt, de ekkor semmilyen tisztsget nem tlttt be.
A klfldi sajt tele volt szenzcihajhsz cikkekkel, a brit lapok azonban tapintatosan hallgattak az gyrl. Baldwin miniszterelnk kifejtette a kirlynak: a monarhia becslett srti, ha egy elvlt asszonnyal tart fenn kapcsolatot. Szba kerlt a morganatikus hzassg is (ebben a felesg s a gyermekek nem rszeslnek a frfi kivltsgaiban), de ksbb a kormnyf elvetette ezt a megoldst.
Edward mg azon az jjel Eurpba utazott, Ausztriban lt, s Simpsonnval csak a bontperi tlet jogerre emelkedse utn tallkozott. 1937. jnius 3-n hzasodtak ssze Franciaorszgban, anglikn rtus szerint. Utda ccse lett, aki VI. Gyrgy nven lpett a trnra, s btyjnak a windsori herceg cmet adta. Felesgtl azonban megtagadtk a "kirlyi fensg" cmet, ami mlyen srtette Edwardot.
Hzassguk vben megfordultak Nmetorszgban is, s tallkoztak Adolf Hitlerrel. A II. vilghbor alatt cskkent a herceg s csaldja kzti feszltsg, Edward Londonba ment, s a kirly ajnlatra franciaorszgi sszekt tiszt lett. Az sszeomls utn Madridba utazott, ahol a ncik - tmogatsukrt cserbe - felajnlottk neki Anglia trnjt! Lisszabonban Churchill a Bahamk kormnyzjv tette, s ott mkdtt 1940-1945 kztt. Ezutn felesgvel Prizsban lt, csak fivre, majd anyja temetsekor ltogatott haza. Els hivatalos meghvst 1967-ben kapta.
1972. mjus 28-n Prizsban hunyt el, t s felesgt (aki 1986-ban halt meg) a windsori kastly parkjban, Frogmore-ban temettk el. |